TIRNAK BATMASI

Tırnak batması; her yaşta görülebilen, tırnakların yanlardan ete doğru batması şeklinde tanımlanabilir. Tırnağın battığı yerde yumuşak dokuda yabancı cisim reaksiyonu olur. Sonuçta ağrı, kızarıklık ve şişlik önceleri hafifken zamanla dayanılmaz hal alabilir.

Ayak tırnakları, yanlış tırnak kesme ve pedikür, aşırı terleme, dar ya da topuklu ayakkabı giyme, tırnağın mantar enfeksiyonları, hamilelik, obezite, genetik yatkınlık gibi pek çok nedenle batabilir.

Tırnak batmasında değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemleri; tırnağın çekilmesi tırnağın batan kısmını bir pamuk yardımıyla yukarı kaldırmak, cerrahi olarak tırnağın tamamının ya da bir kısmının çıkartılması(parsiyel matrisektomi yöntemi), tırnak teli takmak, tırnak tüpü takmak (ortez-protez yöntemi) olarak sıralayabiliriz. Bunlardan herhangi birisini batmanın nedenine, şiddetine göre seçmek mümkündür. Ancak günümüzde, tırnağın tamamen çekilmesi ya da parsiyel matrisektomi  diğer yöntemlere göre hem daha zahmetli hem de çekilen tırnağın yeniden batma riskinin yüksek olması, ya da çekilen tırnakta kalıcı deformasyonlar olabilmesi nedeniyle önerilmemektedir.

Merkezimizde tırnak batması tırnağın durumuna göre (iyiden-kötüye):

  • Pamuk yerleştirilmesi
  • Bant sistemi
  • Omega tel uygulaması
  • 3TO tel uygulaması

Tırnak teli: Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillendirir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının düzeldiği görülür. Tel yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta kalabilir.

GOLDİAMOND AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ İLE MUTLU ADIMLARA...

GOLDİAMON PODOLOJİ ( Eskişehir Ayak Sağlığı Merkezi ); Uzm. Podolog İsmail AĞCA ve Podolog Haticegül ÖZTER ile birlikte hizmetinizde.Tüm diyabetik yada değil ayak sağlığınız hakkında bilgi alıp tedavinizi yaptıracağınız ayak sağlığı merkeziniz.

Prof. Dr. Nabi Avcı Bulvarı No:155/A Odunpazarı ESKİŞEHİR
İletişim Numaramız
0538 510 51 11 - 0222 230 76 76
Mail Adresimiz
guldenkural26@gmail.com
Eskişehir Web Tasarım