DİYABETİK AYAK BAKIMI

Diyabetli kişiler için ayak bakımı dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır. Çünkü vücut ağırlığını taşıyan ve büyük baskı altında kalan ayaklar, yaralanmalara en açık organdır. Ayak sorunlarının çoğu, uygun olmayan ya da yetersiz ayak bakımı ve ayakkabı sorunları ile ortaya çıkar. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, kesik, ayakkabı vurması, yanık, parmak aralarında ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası sebepleri arasında yer alır.

Diyabetik Ayak Bakımı için Dikkat Edilmesi Gereken Konular:

Diyabetik ayak bakımı için diyabet hastasının ayakları her gün kontrol edilmelidir. Ayakların her yeri, parmak altları, araları, taban, topuk gözden geçirilmelidir. Ayağın sadece kolay görünen üst kısımları değil, diğer kısımları da gözden geçirilmelidir. Bu amaçla hasta gerekirse bir ayna da kullanabilir. Diyabet hastalarının gözlerinin iyi görmeyebileceği unutulmamalıdır. Günlük kontrolün hasta yakınları tarafından yapılması en iyisidir. Kontrollerde, kızarıklık, şişlik, renk değişiklikleri, vurma, soyulma, su toplaması, parmak aralarında beyazlaşmaya dikkat edilmelidir. Bunlardan biri görüldüğü anda ihmal edilmemeli, derhal bir Podolog'a ya da ilgili sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Diyabet hastaları asla çıplak ayak yürümemelidir. Ne dışarıda ne de evde hiçbir zaman yalınayak dolaşılmamalıdır. Evde bir terlik veya ayakkabı giyilmelidir. Çoğu diyabetik ayak yarasının evde dolaşırken batan bir iğne, raptiye nedeniyle veya hastanın ayağını masa, sandalye, sehpa ayağına vurarak başladığını belirtmekte fayda vardır. (yumuşak tabanlı(panduf) ev patikleri ve çoraplar ayaklarınızı korumaz)

Bazen hastalar sıcak kumda yürümenin ayaklarına iyi geleceklerine inanırlar. Sıcak kumda yürümek ayak tabanlarında yanıklara yol açacaktır. Kumda, çimende çıplak ayakla yürünmemelidir. Hatta denize girerken bile bu iş için yapılmış koruyucu bir ayakkabı ile denize girilmelidir.

Hastalar ayaklarının sürekli üşüdüğünden yakınırlar. Bunun nedeni ortamın soğuk olması değil, hastanın his kusuru nedeniyledir. His kusuru yalnızca az hissetmek anlamına gelmez. Hastalar bazen bu his kusuru nedeniyle batma, karıncalanma, yanma, acıma, sıcak basma veya üşüme hissedebilirler. Ayakta üşüme hissetmenin nedeni his kusuru olduğu için aslında ayakları ısıtmak da işe yaramayacaktır. Dahası ısıtıcı torbaların, sıcak tuğlanın, kalorifere veya ısıtıcıya yaklaştırmanın çok tehlikeli sonuçları olur, ayaklarda derin yanıklar ortaya çıkabilir. Diyabetik hastalar ayaklarını ısıtıcı girişimlerden mutlaka kaçınmalıdır.

 • Diyabetik hastalarda ayağın bası alan noktalarında nasırlar gelişir. Nasır gelişimini önlemek için düzenli olarak koruyucu krem kullanmak en iyisidir. Buna rağmen nasır ortaya çıkmışsa mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Ancak bu iş hastanın veya hasta yakınlarının yapacağı bir şey değildir. Bu iş konunun uzmanı bir kişi tarafından sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Hasta veya yakınları nasırı tırnak makası, jilet gibi aletlerle kesmemelidir, törpü ile ponza taşıyla törpülememelidir, nasır ilacı kullanmamalıdır.

Diyabetik bir hasta banyo yapacağı zaman su sıcaklığı önceden ayarlanmalı, sıcaklık kontrolü elle veya daha da iyisi hasta yakını tarafından yapılmalıdır. Hastaların kaplıca veya sıcak su havuzlarına girmeleri önerilmez. Mutlaka girmek istiyorlarsa su içinde kalma zamanı kendine bırakılmamalıdır.

Ayak Temizliği:

Diyabetik ayak bakımı yaparken ayaklar her akşam sabunlu ılık bir suyla yıkanmalı, yumuşak bir bezle kurulanmalıdır. Suda uzun süre bekletmek son derece tehlikelidir. Havlu beyaz renkte olursa bir kanama ya da iltihabı anlamak kolaylaşır. Her parmak arası tek tek kurulanmalıdır. Özellikle abdest alan hastalarımız ayak yıkama işlemini daha sık yaptığı için bunu unutmamalıdır.

Ayaklarımızın kurumasını ve çatlamasını engellemek için yıkadıktan sonra doktorunuzun, podoloğunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Rastgele krem kullanımı kimi zaman fayda göstermezken kimi zamandada daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Diyabet hastasının tırnakları kalınlaşabilir ve normal tırnak makasıyla kesmek son derece zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda uğraşılmamalı, bir Podoloji Merkezine başvurulmalıdır. Yanlış tırnak kesimi enfeksiyonlu tırnak batmalarına neden olabilir. Tırnakları banyodan sonra yumuşamışken kesmek işi kolaylaştırır. Gözleri iyi görmeyen bir hasta asla tırnaklarını kesmeye kalkmamalıdır. Tırnaklar bir hasta yakını tarafından çok dipten olmamak şartıyla kesilmelidir. Tırnakları düz olarak kesmek gerekir. Tırnak makası hastanın olmalıdır, başkaları kullanmamalı, hasta da başkalarının malzemesini kullanmamalıdır.

• Diyabetik hasta pedikür yaptırmamalıdır. Podoloji uzmanının tavsiyesine uygun olarak belirli aralıklarla ayak sağlığı merkezinde ayak bakımını ve rutin muayenesini yaptırmalıdır.

.

Çorap Seçimi:

Kalitesiz, eski, dikişli, çoraplar kullanılmamalıdır. Naylon çoraplar ayağı terletir ve mantar oluşumunu kolaylaştırır. Kaliteli bir yün çorap veya emme özelliği yüksek saf pamuktan bir çorap en iyi seçim olacaktır.

Çoraplar her gün değiştirilmelidir. Açık renkli çoraplar herhangi bir kanama veya akıntı durumunda kolay fark etmeyi kolaylaştırır.

Çorap lastiği bileği sıkmamalıdır. Bu kan dolaşımını kötü etkiler. Eğer çorap çıkarıldığında bilekte derin bir iz bırakıyorsa uygun değil demektir.

Diyabet hastaları Gümüş İplikli Çorap(Gümüş Çorap) tercih edebilirler.

Diyabet hastaları çorapsız gezmemelidir.

Ayakkabı Seçimi:

Ayakkabı seçerken, hasta özel bir destek kullanmıyorsa(kişiye özel tabanlık, ayak yapısına uygun özel tasarım ayakkabı) en az 2 cm en fazla 4 cm topuk olmasına, dikişsiz olmasına kullanımı kolaylaştırmak rahat sıkıp gevşetmek için bantlı, bağcıklı olmasına ön ayak kısmını sıkmaması için yuvarlak burunlu olmasına dikkat etmelidir.

Ayakkabının ayağı sıkmaması gerektiği gibi aşırıda gevşek bırakmaması gerekir. Çok bol ayakkabılarda yürürken ayağın içeride ileri geri hareketleri ve oluşan sürtünme sonucu çok ciddi ülser yaralarıyla karşılabilmektedir. Bu yüzden yeni alınan ayakkabılar giyildikten kısa bir süre sonra çıkarılarak ayağın durumu kontrol edilmeli herhangi bir kızarıklık ya da morarıklık varmı bakılmalıdır.

Yumuşak kaliteli bir deriden üretilmiş, içinde belirgin dikiş katları bulunmayan, lastik tabanlı, yuvarlak burunlu, iyi havalanan bir ayakkabı idealdir. Kolay giyip çıkarmak, ayağa rahat oturtmak için bağcıklı ayakkabı seçilmelidir.

Ayakkabılar değiştirilerek giyilmelidir. çıkarılan ayakkabının astarıda ayrılarak en az 1 gün havalandırılmalıdır, aksi önerilmiyorsa astarlar belirli aralıklarla yıkanabilir. Hasta ayağına özel tabanlık kullanıyorsa tabanlığı yıkamamalıdır, bunun yerine ıslak bir bez ile silmelidir.

Ayakkabılar giyilmeden önce içleri mutlaka kontrol edilmelidir. Ayakkabı içinde sertlik, çıkıntı varsa veya içine yabancı bir cisim girmişse(çivi,taş,iğne vb.) bunu önceden fark etmesi gerekir.

Diyabet Hastalarında Tabanlık Kullanımının Önemi:

Tabanlık kişinin teknolojik aletler yardımıyla ayak altında oluşan basınçlı bölgelerin belirlenmesi (analiz) bu basınçları gidermeye yönelik uygun tabanlığın planlanması (tasarım) ve uygun teknolojilerle donatılmış yerlerde podologlar kontrolünde kullanıma hazır hale getirilmesiyle (üretim) 3 aşamadan geçer. Tabanlık ayak altındaki basınçlı bölgeleri dengeleyerek hastanın ayağında nasır, çatlak topuk, ülser yarası gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Diyabetik ayak ülser yarası oluşmuş hastalarda; yaranın geldiği bölge tabanlıkta off-loading (oyma, boşa çıkarma) uygulaması ile desteklenerek iyileşme sürecini %30 - %60 oranında hızlandırmaktadır.

GOLDİAMOND AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ İLE MUTLU ADIMLARA...

GOLDİAMON PODOLOJİ ( Eskişehir Ayak Sağlığı Merkezi ); Uzm. Podolog İsmail AĞCA ve Podolog Haticegül ÖZTER ile birlikte hizmetinizde.Tüm diyabetik ayak  veya ayak sağlığınız hakkında bilgi alıp tedavinizi yaptırabileceğiniz ayak sağlığı merkeziniz.

Prof. Dr. Nabi Avcı Bulvarı No:155/A Odunpazarı ESKİŞEHİR
İletişim Numaramız
0538 510 51 11 - 0222 230 76 76
Mail Adresimiz
guldenkural26@gmail.com
Eskişehir Web Tasarım