KİŞİYE ÖZEL ORTOPEDİK TABANLIK

ORTOPEDİK TABANLIK NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Ortopedik tabanlık, ayak bölgesindeki yükü dağıtarak kişinin vücut anatomisine uygun ve doğru bir formda basmasını sağlaması için özel olarak üretilmiş ayakkabı tabanlığı çeşididir.

Ortopedik tabanlık ayak sağlığı için yoğun olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı kullanım için, doktorlar tarafından yürüme analizleri ve belirli tetkikleri yapıldıktan sonra, kişiye önerilmektedir. Uzman görüşü dışında, ayak konforunu düşünen kişiler de bireysel olarak alarak ortopedik tabanlık kullanabilir.

Ortopedik tabanlık hem kişiye özel hem de hazır olarak bulunabilir. Genellikle ortopedik tabanlık ürünleri standart ölçülerde üretilse de kişinin problemine ve şikayetine uygun üretildiğinde en yüksek faydayı sağlamaktadır.

Ortopedik ayakkabı modellerindeki gibi, ortopedik tabanlık modelleri da sert, yumuşak ve esnek olacak şekilde üretilir. Bu üretim kişinin ayak deformasyonuna göre değişiklik göstermektedir.

Ortopedik tabanlık aynı ayak numarasına sahip kişiler tarafından dönüşümlü olarak kullanılması önerilmez.

Ortopedik Tabanlık Kullanılan Durumlar;

  • Düz Tabanlık: Kişi ayağını yere bastığı anda topuk bölgesinden öne doğru bir esneme gerçekleşir. Bu esnemeyi ve yaylanma hareketini, ayağın orta bölgesinde bulunan çukur alan sağlamaktadır. Düz tabanlık problemi, halk arasında taban çökmesi ismiyle de bilinmektedir. Bazı kişilerde bu kavisli bölgenin bulunmaması durumuna “düz tabanlık” denilmektedir. Düz taban problemi olan kişiler, ayaklarının denge mekanizmasının bozukluğundan dolayı ağrı problemi yaşamaktadırlar. Kişi, ortopedik tabanlık kullanarak bu ağrıları azaltabilir ve düz tabanlık deformasyonunun ilerlemesinin önüne geçebilir

 

  • Çukur Taban: Çukur taban problemi yaşayan kişilerin ayak arkında artış meydana gelir. Bu artış, topuk ve tarak kemiklerindeki yükün de artmasını sağlar. Ayak dengesindeki bu bozukluktan dolayı ayak ağrısı, nasır ve yara gibi problemler meydana gelebilir. Eğer problemin ortaya çıktığı ilk zamanlarda bu sorun fark edilirse, ortopedik tabanlık  kullanılarak çözülebilir.

 

  • Baş Parmak Çıkıntısı: Kişinin baş parmağının tarak kemiği, çeşitli sebeplerle dışa doğru çıkıntılı bir yapıda olabilir. Bundan dolayı baş parmak kemiği de içe doğru eğimlidir. Ayakları alt tabandan destekleyen ortopedik tabanlık bu sorunun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

       Yukarıda saydığımız sebepler gibi daha birçok nedenden ötürü ortopedik tabanlık, uzmanlar tarafından kişinin ayak konforunu koruması için sıklıkla önerilir. 

GOLDİAMOND AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ İLE MUTLU ADIMLARA...

GOLDİAMON PODOLOJİ ( Eskişehir Ayak Sağlığı Merkezi ); Uzm. Podolog Gaye Atar ve Podolog Haticegül ÖZTER ile birlikte hizmetinizde.Tüm diyabetik ayak  veya ayak sağlığınız hakkında bilgi alıp tedavinizi yaptırabileceğiniz ayak sağlığı merkeziniz.

Prof. Dr. Nabi Avcı Bulvarı No:155/A Odunpazarı ESKİŞEHİR
İletişim Numaramız
0538 510 51 11 - 0533 669 25 49
Mail Adresimiz
guldenkural26@gmail.com
Eskişehir Web Tasarım