BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı oranda görülmekle beraber, yapılan araştırmalar sonucunda ayakları terli olan bireylerde daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra özellikle ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı bireyler daha yüksek risk altındadır.

Tırnak batması ayağa ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar topa vurmak gibi nedenlerden ayak tırnağı yaralanması, ayak tırnaklarının yanlış, yani düz kesilmesi yerine deriye büyüyecek şekilde açılı kesilmesi kesilmesi, ayakların temiz veya kuru tutulmaması gibi uygunsuz ayak hijyeni alışkanlıkları, özellikle ayak başparmağına çok baskı uygulayabilecek çok sıkı çoraplar veya dar ya da düz ayakkabıların kullanımı, düzensiz ve kavisli bırakılmış ayak tırnakları, kötü basma ve duruş ile genetik yatkınlık gibi sebeplerden dolayı gerçekleşebilir.

Özellikle egzersiz sürecinde ayakların yoğun şekilde kullanılması bireyi ayak tırnaklarının batmasına özellikle yatkın hale getirebilir. Bir nesneyi defalarca tekmelemek veya uzun süre ayaklara baskı uygulanan faaliyetler, bireyin ayak tırnağının zarar görmesine neden olabilir ve ayak tırnaklarında batma riskini artırabilir. Bu aktiviteler arasında bale, dövüş sporları, ve futbol sayılabilir.

Tırnak Batması Belirtileri 

Tırnak batması birey için ağrılı olabilir ve genellikle ilerleyerek daha kötü bir hal alır. Tırnak batması belirti ve semptomlarının arasında erken evrelerde tırnağın yanındaki cilt hassaslaşır, şişer veya sertleşir. parmak üzerine basınç uygulanınca ağrı artar ve parmak çevresinde su toplanması gözlemlenebilir.

Eğer bu aşamadan sonra ayak parmağı enfekte olursa, kırmızı, şişmiş cilt, ağrı, kanama, irin sızıntısı ve ayak parmağı çevresinde cildin aşırı büyümesi durumun belirti ve semptomları arasında bulunur.

 

Podolojik olarak tırnak batması tedavisi kapsamında;

* 3TO Spange Uygulaması

* BS Bant Sistemi Uygulaması

* Sulci Uygulaması

* Podofix Bant sistemi

* Omega Tel Sistemi

gibi uygulamalar da yapılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde sizleri sosyal hayatınızdan alıkoymayan, zahmetli pansumanlara ve ev istirahatine gerek olmadan, iş gücü kaybını engellemeyen bir yöntem olarak son yıllarda çok tercih edilmektedir.

Tırnağın yatağından fazla kaldırılması sonucu oluşan boşlukta mantar oluşması muhtemeldir ve korunmasız kalan tırnak yatağının daralmasına da neden olur. Bu nedenle tel uygulamaları yapacak uzmanın tırnaktaki batık çeşidine uygun sistemle çalışması gerekir. Lütfen bu konuda uzman bir podolog ile görüşmeniz ve tavsiyelerine uygun şekilde hareket etmenizi öneriyoruz.

 

TIRNAK BATMASI TEDAVİMİZİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

GOLDİAMOND AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ İLE MUTLU ADIMLARA...

GOLDİAMON PODOLOJİ ( Eskişehir Ayak Sağlığı Merkezi ); Uzm. Podolog Gaye Atar ve Podolog Haticegül ÖZTER ile birlikte hizmetinizde.Tüm diyabetik ayak  veya ayak sağlığınız hakkında bilgi alıp tedavinizi yaptırabileceğiniz ayak sağlığı merkeziniz.

Prof. Dr. Nabi Avcı Bulvarı No:155/A Odunpazarı ESKİŞEHİR
İletişim Numaramız
0538 510 51 11 - 0533 669 25 49
Mail Adresimiz
guldenkural26@gmail.com
Eskişehir Web Tasarım